Маркетинг

цялостни стратегии

Дистрибуция

на лекарства

Внос

на лекарства
+359 2 421 0829; +359 2 442 6262

БАРПТЛ с първа награда в Конкурса за иновации в здравеопазването

БАРПТЛ с първа награда в категория Пациентски проект в Конкурса за иновации в здравеопазването на в. Капитал и Абви

Платформата за търсене на липсващи лекарства, която БАРПТЛ и ФБПФ създадоха през 2018 година се класира и на 5то място от всички 52 медицински, пациентски и дигитални проекти

Интернет платформата на БАРПТЛ спечели първа награда в категория Пациентски проект във второто издание на конкурса „Иновации и добри практики в здравния сектор“, организиран от вестник Капитал и биофармацевтичната компания АбВи. В конкурса участваха 52 проекта от цялата страна бяха подадени, като най-добрите проекти бяха отличени по време на Шестата годишна конференция „Иновации и добри практики в здравния сектор“ днес. Наградата на изпълнителния директор на БАРПТЛ Боряна Маринкова и председателя на ФБПФ Иван Димитров връчи проф. Асен Балтов – директор на УМБАЛ „Пирогов“.

Първата у нас интернет платформа за сигнализиране и търсене на лекарства в недостиг бе оценявана от жури от доказани експерти в сферата на здравеопазването, начело с д-р Даниела Дариткова – председател на Комисията по здравеопазване към Народното събрание. Членовете на журито заседавха  на 30 октомври и гласуваха в реално време по петточкова система с критерии  какви са ползите за пациентите и как дадената практика е подобрила или спасила техния живот. Най-високо са оценявани проектите, които демонстрират внедряването на иновация или добра практика, която до момента не е била реализирана у нас.

Общият брой точки, които БАРПТЛ получи от гласуването, са 390. Първото място е за уникална за света операция на бикуспидна клапа с минимално инвазивни методи, извършена от столичен екип кардиохирурзи, която набра 417 точки. Второ място бе за авангардна детска урологична операция в Пирогов, трето за спасени животи на бременна жена и плода й с ендоваскуларен подход от екип съдови хирурзи, а на четвърто се нарежда отново Националната спешна болница с програмата си за детско здраве. За първи път в историята на конкурса пациентски проект е класиран в топ 10 поради значимостта на случаите, които лечебните заведения и лекарите докладват.

Престижното първо място в категорията си и 5-то място в общата класация на журито показва, че проектът на БАРПТЛ е оценен в своята иновативност и полезност за пациентите и обществото на най-високо ниво.

Иновацията и добрата практика на платформата на БАРПТЛ се състоят в организацията на събирането и обслужването на сигнали. Формата за сигнализиране е изключително удобна и не изисква да попълвате своите лични данни, а само телефон за обратна връзка, име на лекарството и населено място. Попълването отнема под 10 секунди. Към момента са подадени и обслужени 685 сигнала от цялата страна.

Бързата обратна връзка е най-високо оценявана от пациентите. С тях до 12 часа се осъществява контакт, а средното време за разрешаване на казус е 30 часа. Партньорството с дистрибутори и аптеки е в основата на бързото и цялостно предоставяне на информация, като то е надградено от националната мрежа на ФБПФ и добрите контакти с лекари и лечебни заведения на територията на цялата страна. Това резултира в 34% от 685 случая в намиране на търсеното лекарство в града, от който сигнала е подаден, а когато лекарството е неразрешено, дерегистрирано или с трайно преустановени доставки – в информиране за регулациите, възможностите по Наредба 10 или съвет за консултация с лекуващ лекар. Удовлетвореността на подаващите сигнали е много висока, за което свидетелстват множество благодарствени писмени отзива.

Членове на журито:

д-р Даниела Дариткова, Комисия по здравеопазването към Народно събрание; доц. д-р Ангел Кунчев, държавен здравен инспектор, д-р Иван Маджаров, Българския лекарски съюз, доц. д-р Асен Меджидиев, Столична лекарска колегия, маг.фарм. Станислав Крумов, Българския фармацевтичен съюз, проф. д-р Николай Данчев, Национален съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, Момчил Мавров, УМБАЛ „Св. Георги“, проф. д-р Асен Балтов, УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“, д-р Йордан Пелев, „Софиямед“, д-р Венелина Милева, „Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда“, проф. д-р Иван Костов, УАГБ „Майчин дом“, Андрей Марков, Българска болнична асоциация, д-р Николай Болтаджиев, Национално сдружение на частните болници, Мира Ганова, Български клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването, проф. Асена Стоименова, Медицински университет – София, проф. Добриана Сиджимова, сп. „Здравна политика и мениджмънт“, д-р Станимир Хасърджиев, Национална пациентска организация, Иван Димитров, Федерация „Български пациентски форум“, Деян Денев, Асоциация на научноизследователските фармацевтични компании, адв. Мария Шарковa, Адвокатско дружество „Шаркова и партньори“, д-р Кунчо Трифонов, Health PR, Галя Прокопиева, Икономедиа и д-р Кирил Николчев, АбВи.

Информация за платформата:

Интернет-платформата за сигнали е създадена като част от програма за съвместни действия между БАРПТЛ и ФБПФ, разписана в Меморандум за сътрудничество. С него ФБРФ и БАРПТЛ декларират, че обединяват действията си за изграждане на програма за сътрудничество за достъп на българските пациенти до терапия чрез съвместни действия за изграждане на ефективна нормативна рамка, която да позволи бърза доставка при доказан недостиг на лекарства и регламентиране на внос на лекарства, които са дерегистрирани поради причини, несвързани с лекарствената безопасност. По силата на меморандума на своята интернет страница www.parallel-trade-development.org БАРПТЛ поддържа гореща линия за недостиг чрез платформата си за подаване на сигнали за липсващи лекарства на територията на цялата страна. За периода 09 юни 2018 – 14 септември 2019 са подадени и обслужени 610 сигнала.

Онлайн платформата на БАРПТЛ за сигнализиране на недостиг в цифри:

  • 65% от сигналите за недостиг биха се решили чрез внос
  • 22% от всички сигнали са поради напускане на пазара и дерегистриране на лекарствени продукти
  • При 70% от сигналите липсата на или на некачествената информация са част от причините за подаване на сигнал за липсващо лекарство
  • 46% от сигналите идват от София, над 80% са от големите градове. Общо 40 населени места.
  • 32% са хората информирани в кои аптеки в близост могат да получат лекарството си
  • 68% са насочени към лекуващите ги лекари за консултиране на терапията си поради липса на внос, нерегистрирани у нас продукти или при търсене в аптеки на болнични продукти
  • Средното време за обратна връзка е 12 часа
  • Разрешаването на сигналите средно е до 32 часа от подаването им

Основните причини за сигнализиране на недостиг:

  • Трайно преустановен внос или преустановени продажби на българския пазар
  • Временно преустановен внос или преустановени продажби на българския пазар
  • Производствени проблеми
  • Лекарствата са сигнализирани, защото не са открити в първата аптека в населеното място, като същевременно е налично в други аптеки в града
  • Лекарства без регистрация в България
  • Болничните продукти, които не е възможно да бъдат налични в открита аптека

 

Вашият коментар

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*